Позиция на АКГБ относно въвеждането на нови изисквания за регистрация на гостите

Асоциацията на къщите за гости в България (АКГБ) изрази своята позиция в медиите относно готвените промени в Закона за туризма, касаещи новите изисквания за регистрация на гостите в местата за настаняване. Въвеждането на подобни изисквания със сигурност ще затрудни дейността на редица малки и средни обекти за настаняване, които ние представляваме. С цел получаване на по-голяма публичност, на 11-ти май АКГБ взе участие в телевизионно разискване на темата в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според използваната в Закона за туризма класификация, малките и средните обекти за настаняване попадат почти изцяло в клас „Б“. За тази група се предвиждат някои облекчения за воденето на регистъра на настанените гости от чисто техническа гледна точка спрямо по-големите туристически обекти от клас „А“.
Въпреки това налице са няколко критични момента в предложения за обсъждане проектозакон. Следващите няколко точки сме определили като рискови за дейността на редица обекти за настаняване от семеен тип и за алтернативен туризъм, които ние представляваме:
- Въвеждането на задължение за ежедневно вписване на настанените туристи в единен онлайн публичен регистър ще изисква определена техническа обезпеченост (връзка с интернет, компютър), с която не всички малки обекти за настаняване разполагат. Изпълнението на това условие ще има негативен финансов ефект за собствениците на някои обекти, а за други ще бъде на практика невъзможно за изпълнение. Причината няма да е финансова, а техническа – за обекти, които са разположени в отдалечени селски райони, е налице рискът да няма осигурена сигурна интернет връзка.
- Въпреки че за обектите от клас „Б“ се предвижда възможност регистрите да продължат да се водят на хартиен носител, задължението данните от тях да се вписват ежедневно в единния онлайн регистър отново поставя необходимостта от използването на компютър и интернет. За някои от по-възрастните собственици, които не разполагат с необходимите технически умения, това ще бъде проблем.
- Досега регистърът на настанените гости се представяше веднъж месечно. Неговото изготвяне на дневна база ще изисква отделянето на допълнително време, което ще натовари персонала на малките обекти за настаняване, който в повечето случаи се състои единствено от собствениците.
- Друг потенциален проблем е свързан с регистрацията на лични данни на гостите, които са граждани на държави извън Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Швейцария. За тях се изисква въвеждането на данни, които включват: име, дата на раждане, гражданство, номер и серия на документа за самоличност. Съществува голям риск служителят, който регистрира туристите в обекта за настаняване, да не различи втората група чужденци от първата, поради което да подаде непълни данни и оттам да подлежи на глоба.
- Все още не е разработен уеб интерфейсът, чрез който ще се вписва информацията в единния регистър. Това създава тревоги у някои собственици до колко улеснена ще бъде работата с него. Необходимо е да се въведе достатъчно дълъг период от време, през който засегнатите лица да могат да се обучат да работят със системата. Най-добрият вариант е да има преходен период, през който да работят паралелно старата и новата система за отчитане, без да се налагат глоби според новите правила.
- Предвидените глоби от 1000 лв. до 7000 лв. за допуснати грешки при воденето на регистъра на настанените туристи и тяхното отчитане са прекалено високи, имайки предвид високия риск от неволно допускане на грешки, свързан с ежедневната обработка на множество данни.
АКГБ оценява положителните ефекти, които ще бъдат реализирани от влизането в действие на системата за обмен на туристическа информация в реално време. На първо място ще се постигне изсветляване на сектора, а на второ ще се повиши качеството на статистическата информация, в т.ч. за броя на реализираните нощувки, тяхното разпределение на територията на страната и съотношението между българи и чужденци.
В същото време, ние като асоциация ориентирана към защита на интересите на малкия бизнес, апелираме да се проведе активна обществена дискусия по спорните точки в законопроекта. Необходимо е изискванията, които будят тревога у засегнатите лица, да бъдат преосмислени и подобрени в посока гарантиране на устойчивото развитие на обектите за настаняване от семеен тип и тези за алтернативен туризъм.
Със самите предложения на Министерство на туризма можете да се запознаете в тази статия.
Вижте видео по темата с участието на Петър Иванов, съучредител на АКГБ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.