Ресторантьорство
сега разглеждате по категория
Полезна информация за обектите, предлагащи храна
Г-жа Кънева в интервю за в. „Дневник“ се обяви срещу противопоставянето на заведенията и къщите за гости

Вероника Кънева, председател на АКГБ, говори обширно за липсата на туристи през силния зимен празничен сезон, следването на стриктен протокол за почистване и дезинфекция от собствениците на къщи за гости, финансовите затруднения в резултат на пандемията и как държавните прорами за безвъзмездно подпомагане на микрофирмите и самоосигуряващите се лица не достигнаха до малкия бизнес с къщи за гости.
Прочети ощеУказания за функциониране на места за настаняване и заведения за хранене и развлечения в условията на опасност от заразяване с COVID-19 в България

Приложено публикуваме указанията, които са утвърдени от министъра на туризма Николина Ангелкова и одобрени от Министерството на здравеопазването. Указанията за функциониране на местата за настаняване (МН) и заведенията за хранене и развлечения (ЗХР) в условията на COVID-19 са съобразени с указанията и препоръките на Световната здравна организация (СЗО) и Европейския център за превенция и контрол на заразите.
Прочети ощеДекларация за пътуване на собствен риск

Уважаеми собственици на обекти за настаняване,
По-долу представяме на Вашето внимание проект на декларация за пътуване на собствен риск, изпратена до нас от Министерство на туризма (МТ). Може да я предоставяте за попълване от вашите гости.
Прочети ощеОбръщение на АКГБ по повод икономическото влияние на пандемията от COVID-19 върху собствениците на обекти за настаняване

Пандемията от новия коронавирус оказа безпрецедентно влияние върху живота на хората по целия свят. В допълнение на тежката епидемиологична обстановка расте лавинообразно и броят на останалите без препитание. Цели сектори на икономиката и редица бизнеси също са принудени да затворят за неопределено време. България не прави изключение, потърпевшите в страната са хиляди – и то не само в здравно, но и в икономическо и социално отношение.
Прочети ощеАвторски и сродни права в местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения

Дирекция „Авторско право и сродните му права“ към Министерство на културата разработи информационен материал, разясняващ задълженията за уреждане на авторски и сродни права в местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения.
Какви изисквания към заведенията за хранене предвижда новата наредба

Новата наредба за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене е публикувана на сайта на Министерството на туризма за обществено обсъждане. Тя предвижда въвеждането на нови изисквания към обслужването и предлаганите услуги в заведенията за хранене и развлечения.
Основни правила за етикета при официалното подреждане на масата

Броят на приборите показва броя на блюдата, които ще се сервират. Вилиците винаги се поставят отляво, а ножовете – отдясно на чинията, с острието навътре. Броят на приборите отляво на чинията не трябва да надхвърля три, а броят отдясно – четири. За следващите блюда приборите могат да се донесат допълнително, когато е необходимо. Над чинията се поставят приборите за десерта. Вилицата е под лъжицата, с дръжката отляво. Дръжката на лъжицата е отдясно. Ножът за хляб е от дясната страна на чинията за хляб, с острието навън. Разстоянието между центъра на местата трябва да е 60-80 см., за да се гарантира, че всеки гост има достатъчно място. Салфетките са поставят по средата на чинията.
Как да добавим информацията за алергените към менюто си

Тъй като изискването за обозначаване на алергенните съставки в менюто е ново и нестандартно, тук представяме примерни символи на храни с алергени, които могат да бъдат използвани във Вашите менюта. Прилагаме и примерен вариант на подобно меню.
Най-практичният вариант за привеждане на менюто в съответствие с изискванията, без да изгубите изцяло неговите графичен стил и идентичност, е използването на символи, които визуално идентифицират наличието на конкретни алергени.
Основни точки в новия европейски регламент за алергени в храните

Според статистиката броят на хората, страдащи от хранителни алергии, се е удвоил през последните петнадесет години. Към момента се посочва, че повече от 10% от населението страда от някакъв вид непоносимост.
С цел превенция е въведен нов Европейски регламент и според новите правила, от 13.12.2014 г., всички алергени, съдържащи се в храните (пакетирани и непакетирани), трябва да бъдат ясно идентифицирани. Ресторанти, барове и кетъринг компании могат да бъдат подведени под отговорност в случай на клиент с алергична реакция или непоносимост.
Изисквания към приготвянето на храните в заведенията

Тази статия описва технологията на приготвяне на храна според системата НАССР. Целта е да не се допуска замърсяване и заразяване на продуктите. При заведенията за хранене има голямо разнообразие на предлаганите храни по меню – много видове входящи продукти и готови ястия, което обуславя необходимостта от широк и всеобхватен контрол на целия процес на приготвяне на храната.